69114, м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка, буд.70, кв.56.
+380 50 077 7012 / +380 68 926 8817
olenagula2020@gmail.com

Влада Запоріжжя обмежила право голосу за Громадський бюджет

Влада Запоріжжя обмежила право голосу за Громадський бюджет

У 2020 році до громадського контролю за онлайн-голосуванням на сайті Бюджет участі Запоріжжя долучилися Валерій Прозапас – ветеран АТО, кандидат на пост міського голови м. Запоріжжя, Олена Гула – голова правління ГО «Січова допомога», Денис Уваров – представник ГС «Українська асоціація інноваційних технологій», Ольга Бородіна – директорка Запорізького місцевого центру з надання БВПД, відомі громадські діячі та журналісти, пересічні громадяни, у тому числі – бездомні мешканці Запоріжжя та представники релігійних громад. 

Центром уваги став проект за номером 164 «Мобільний додаток «Мобільний облік та реєстрація безхатченків м. Запоріжжя», авторами якого є Олена Гула та Денис Уваров. 

Валерій Прозапас – ветеран АТО, кандидат на пост міського голови м. Запоріжжя 
 • Я підтримую ініціативу впровадження електронного реєстру безхатченків в нашому місті. Тому що в часи загальної нестабільності та вже наявної економічної кризи, звичайно, що такі люди потребують особливої уваги нашого суспільства, тим більше, що у нас попереду йде холодна пора року, і таким людям буде найважче у буквальному сенсі цього слова виживати. Такі люди стають жертвами актів немотивованого насилля з боку різних людей, яких, на жаль, серед нас з Вами є велика кількість. Тому я думаю, що взагалі ця тема соціального захисту найбільш вразливих верств населення має стати однією з пріоритетних в роботі будь-якої провладної команди. Я приєднуюся до вашого заходу Марафон «Онлайн-голосування за проект Громадського бюджету Запоріжжя «Мобільний додаток «Облік та реєстрація безхатченків м. Запоріжжя», і ми зможемо зустрітися та обговорити все детально. 

При поданні у червні 2020 року Проект мав 100 паперових підписів та на сьогодні має 28 цифрових голосів при онлайн-голосуванні від мешканців Запоріжжя. Також є лист підтримки від ЗМТЦСО (вул. Рекордна, 9а) та позитивна оцінка УСЗН Запорізької міської ради. Посилання на Проект: https://zp.pb.org.ua/projects/164. Згідно Положення про Громадський бюджет у місті Запоріжжя ст. 2.3. 100 голосів (крім автора проекту) достатньо для того, щоб малий проект був профінансований за рахунок коштів Громадського бюджету, який фінансується за рахунок коштів бюджету міста (ст.2.1. Положення) https://zp.pb.org.ua/files/document/1544/file/15886658974315_gb-zaporizhzhia-2020.pdf .

Створення електронного реєстру безхатченків Запоріжжя є вкрай необхідним для захисту прав бездомних людей, соціального захисту та безпеки проживання усього населення, – кажуть розробники, які працюють над даним проектом вже третій місяць. Також три роки триває громадська адвокація «Стоп, бомжарій!» для створення нічліжки та центру реінтеграції у Запоріжжі. 

Денис Уваров, інженер-програміст, співрозробник Проекту «Мобільний додаток «Мобільний облік та реєстрація безхатченків м. Запоріжжя»: 

 • Бюджет Проекту для створення електронного реєстру безхатченків м. Запоріжжя складає 120 тисяч гривень. Його можна прозоро подивитися на сайті Бюджету участі Запоріжжя за посиланням  https://zp.pb.org.ua/projects/164. Більша частина коштів піде на закупівлю техніки та обладнання через «Прозорро», яке залишиться в розпорядника коштів бюджету – КУ «ЗМТЦСО» (Запорізький терцентр) для роботи соціальних працівників. Для безхатченків буде спрощено облік та реєстрація, що дасть їм можливість відновити свої права людини та громадянина. Проект має мету – покращення надання соціальних послуг у м. Запоріжжя для бездомних людей згідно Закону України «Про соціальні послуги». 

Згідно Положення про Громадський бюджет у м. Запоріжжя п.5.2. голосування за проекти Бюджету участі може проходити на офіційному порталі Запорізької міської ради та у спеціально визначених рішенням виконавчого комітету міської ради пунктах голосування шляхом заповнення друкованої версії анкети. 

А тепер – головне. 

Напередодні голосування, яке триває з 1 по 30 вересня 2020 року, Запорізька міська рада за підписом міського голови В. Буряка приймає рішення № 42 від 26.08.2020 «Про порядок голосування за проєкти Громадського бюджету у місті Запоріжжі у 2020 році» (дата оприлюднення 01.09.2020 р.- в день початку онлайн-голосування), в якому, зокрема, сказано «У зв’язку із епідеміологічною ситуацією в Україні, що склалась внаслідок розповсюдження на території держави та зокрема м. Запоріжжя коронавірусу СОVID-2019, враховуючи обмеженість доступу до адміністративних будівель, Запорізька міська рада ВИРІШИЛА: у 2020 році голосування, підрахунок голосів та оприлюднення матеріалів щодо проєктів, поданих до участі у конкурсі «Громадський бюджет міста Запоріжжя у 2020 році» провести виключно шляхом електронного голосування». Посилання на це рішення Запорізької міської ради: https://zp.pb.org.ua/files/document/1718/file/15990449202355_zmr-pro-golosuvannia-42-gb-2020.pdf 

Олена Гула, медіа-експертка, співрозробниця Проекту «Мобільний додаток «Мобільний облік та реєстрація безхатченків м. Запоріжжя», лобістка змін до законодавства щодо реєстрації бездомних осіб в Україні (прийняті Верховною Радою у 2019 р.): 

 • Це рішення Запорізької міської ради призвело до того, що бездомні особи, для захисту прав яких і створюється цей електронний реєстр, не змогли проголосувати, бо вони не змогли пройти цифрову верифікацію через BankID і взагалі більшість з них не має гаджетів. Окрім того, з причини того, що є технічні несправності Bank ID (зокрема, Приватбанк Монобанк) та Mobil ID, десятки громадян, які мають реєстрацію в м. Запоріжжя, карти банку та номери мобільних телефонів не змогли проголосувати за наш Проект. Підтверджуючі скріни екранів гаджетів та повідомлення запоріжці залишають у соціальних мережах. Також волонтери, які займаються допомогою бездомним та хочуть проголосувати за цей проект часто не є резидентами м. Запоріжжя, оскільки зареєстровані в інших населених пунктах (в минулому – в’язниці, інтернати, окупована територія України та ін.) Віруючі люди часто не мають ідентифікаційного коду та карти банку. Пенсіонери в принципі є за межею користування цим цифровим інструментом е-держави. Тож я вбачаю в цій ситуації ознаки дискримінації бездомних осіб та обмеження прав громадян в цілому, які не можуть  технічних несправностей системи проголосувати за цей проект Громадського бюджету Запоріжжя. 
 • Партиципаторний бюджет (Бюджет участі чи Громадський бюджет) – інструмент прямої демократії, демократичний процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожен мешканець населеного пункту має змогу впливати, на що витрачати муніципальний бюджет
 • BankID – спосіб верифікації громадян через українські банки для надання адміністративних та iнших послуг через Інтернет. 
 • MobileID — це технологія, яка за допомоги мобільного телефону ідентифікує особу (КЕП-кваліфікований електронний підпис). 
Марафон «Онлайн-голосування за проект Громадського бюджету Запоріжжя «Мобільний додаток «Облік та реєстрація безхатченків м.Запоріжжя»

Відгуки запоріжців в соціальних мережах

 1. Тетяна Лавріц: Не получается зарегистрироваться ни через банк, ни по телефону… У меня одной такая проблема? Сейчас целый час общалась с Приватбанком, попросила выслать их ответ на почту. У сына также не получилось через Монобанк. А отец через Приват авторизовался и проголосовал. Причем информацию бросали в групу дома, значит у многих не получилось, ведь всего 28 проголосовавших. 
 2. Зінаїда Леменкова: Тоже не могу пройти регистрацию ни в каком виде. 
 3. Валентина Голосова: Нельзя зарегестрироваться с телефона а с компьютера дает
 4. Наталия Желябина: Должна быть возможность зарегистрироваться без карты банка. Я с телефона смогла зарегистрироваться только через карту. Этот сайт очень неудобный к сожалению. Удачи
 5. Лена Макайя: Вчера весь день пыталась проголосовать, не понимаю, почему не могу этого сделать. Заходила через два банка, тщетно. А может у меня получилось, но я не поняла как? Возможно посмотреть, кто проголосовал? Может, мое имя уже есть. 
 6. Elena Ilyenko: Сподіваємося, що маючи нові можливості, соціальні служби будуть неухильно виконувати свою роботу. Насправді стає легше вести облік безхатченків, і вони отримують нові можливості повноцінно виконувати свої суспільні обов’язки. До речі, а чому голосування за проєкт відбувається саме через сайт Громадський бюджет Запоріжжя ??? Самі безхатченки, не маючи змоги скористатися цим сервісом, втрачають права змінити своє життя на краще. 
 7. Ольга Вакало: Проголосовала. 
 8. Вера Бірюкова: не работает регистрация через номер телефона. 
 9. Анатолій Бірюков: не смог зарегистрироваться через номер телефона. 
 10. Игорь Пилипушка: к сожалению, нет. 
 11. Олексій Стояновський: Чудова ідея! В мене лишався один голос, тож я його віддав. Також, якщо це потрібно, я погодився бути позначеним в якості групи підтримки. Для когось втілення цього проекту може стати питанням життя чи смерті. Дуже погано для міста, коли його жителі мають безпорадно проходити повз людей, що опинились на вулиці.
 12. Вікторія Палега: Дуже потрібний проект. Допомагаючи людям, які не мають домівки, ми робимо життя оточуючих більш безпечним та щасливим. 
 13. Олена Хайбулаєва: Я стала прихильницею Проекту. 
 14. Оксана Бекетова: Проголосовала!
 15. Олена Шугай: Питання до влади. Чому не має підтримки з боку влади соціально важливих проектів, що займаються цим питанням? Чому місто не зацікавлено в тому, щоб зробити безпечним перебування людей в громадських місцях? Це ж розсадник гепатиту, туберкульозу і т.д. 

Прецедент по онлайн-голосуванню на сайті Громадського бюджету Запоріжжя створено владою, – доводять документально співрозробники, які звернулися за допомогою до правозахисників. 

Волонтер, колишній безхатченко Максим Дудченко про вилікування від туберкульозу

Ольга Бородіна – директорка Запорізького місцевого центру з надання БВПД:

 • Безхатченки – одна із вразливих категорій громадян, які потребують захисту і допомоги. Неодноразово ми надавали правову допомогу таким громадянам, але найголовнішу їх проблему – відсутність місця проживання ми не можемо вирішити. Навіть зараз один із адвокатів, що співпрацюють із системою безоплатної правової допомоги, допомагають безхатченку, особі з інвалідністю наблизити вирішення питання отримання соціального житла. Громадський бюджет – це дієвий інструмент активних громадян не тільки для позитивних змін нашого міста, але й для покращення долі тих, кому мало хто хоче і може допомогти. Обмеження доступу до онлайн-голосування за проект «Мобільний облік та реєстрація безхатченків м. Запоріжжя» ставить під сумнів прозорість процедури, не додає авторитету владі, а головне – унеможливлює  реалізацію проекту, який наблизить відновлення прав бездомних людей. 

До Координаційної  ради з питань Громадського бюджету м. Запоріжжя, до Запорізької міської ради, до Уряду, до Президента буде направлено Звернення авторів Проекту. Показовим є той факт, що Запорізька міська рада, мотивуючи карантином COVID-19 та обмеженням доступу до адміністративних будівель, робить голосування за Громадський бюджет виключно онлайн, а в цей же час масовий фестиваль «Хортиця Freedom» проводить без протиепідемічних обмежень. 

Підготувала Олена Гула Адвокація для життя https://olenagula.com  За підтримки Проекту захисту прав людини та розвитку місцевих громад «Громада Stand Up» https://www.sos.zp.ua/gromada-stand-up 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

EnglishRussianUkrainian