69114, м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка, буд.70, кв.56.
+380 50 077 7012 / +380 68 926 8817
olenagula2020@gmail.com

Відбулася онлайн-дискусія «Земельні війни. Громада vs шахраї»

Відбулася онлайн-дискусія «Земельні війни. Громада vs шахраї»

16 вересня 2020 року на базі платформи Zoom відбулася онлайн-дискусія «Земельні війни. Громада vs Шахраї», організована командою проекту захисту прав людей та розвитку громад «Громада Stand Up». Автор, ведуча та модераторка заходу: Олена Гула, технічна підтримка: Дар’я Табунщик. 

Спікери заходу загострили увагу на таких питаннях: 

Петро Іванович Романенко – представник інтересів постраждалих власників паїв в Оріхівському районі Запорізької області. Захищає права власниці паю – своєї 92-річної матері та рухає спільну адвокацію потерпілих селян. Колишній працівник правоохоронних органів, учасник Майдану. 

Потерпіла від земельного шахрайства 92 роки Шахнер Раїса Олександрівна

3:30-11:57 Про результати адвокації та розслідування ГУНП в Запорізькій області кримінального провадження за номером 42015080310000012 за фактом шахрайських дій працівників ТОВ “Преображенське” за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4, ст. 190 КК України по відношенню до власників земельних паїв сел: Єгорівка, Новоселівка, Преображенка, Нестерянка, Комсомольське Оріхівського району Запорізької області

Схема дій ТОВ «Преображенське» 

У 2015 році потерпілі віком від 70 до 90 років (один з яких вже помер) та люди з інвалідністю підписали з ТОВ «Преображенське» три папери: довіреність, заповіт на ім’я Коростильова О.Ю. та його родичів та заяву, що начебто вони отримали від нього по 300 тис грн. В той же час люди отримали всього по 15-20 тис грн та фактично втратили право користуватися своєю землею, оскільки Коростильов О.Ю. у подальшому по довіреності сам з собою оформив угоди оренди землі на 49 років. 

Рішення цивільних судів

За 4 роки адвокації землю вартістю 120 тис грн власникам повернули через цивільні суди, але згідно рішень тих же самих цивільних судів з них почали вираховувати по 300 тис грн на користь Коростильова О.Ю. Але цих грошей власники паїв: пенсіонери та інваліди ніколи не тримали в руках в своєму житті-підкреслюють потерпілі. 

Результати розслідування ГУНП Запорізької області у 2020 році 

В минулому році через обласну прокуратуру потерпілі досягли того, що було змінено підслідність справи. Справу передали з ГУНП Гуляйпільского району Запорізької області в ГУНП Запорізької області. Результатів за цілий рік зроблено не було. Днями по цій справі змінили слідчого, який взявся працювати. Результативно працює група адвокатів. 

Поліція має працювати, щоб зібрати докази про саме шахрайські дії Коростильова О.Ю. та довести їх у судах–головна вимога потерпілих запоріжців. Для підтримки потерпілих соціально не захищених людей місцева громада запрошує ЗМІ та представників громадських організацій. 

Роман Володимирович Демченко – адвокат у цивільних та кримінальних справах, представник інтересів постраждалих у кримінальній справі № 42015080310000012. 

12:43-22:40 Про виклики під час роботи адвоката 

Причина зміни підслідності кримінальної справи № 42015080310000012

«Я вступив до процесу, коли цьому кримінальному провадженню було вже 3 роки. В саме цей момент його намагалися закрити. Мене вразило, що Гуляйпільський районний суд – це якась окрема «феодальна держава», де свій суд, свій прокурор, і все це обертається навколо орбіти, яку задає значний фермер чи господар. Ми просили скасувати постанову слідчого про закриття кримінальної справи як незаконної, розслідувати кримінальне провадження як того вимагає закон у повному обсязі. Але такої протидії з боку суду та прокурора за весь час своєї слідчої та адвокатської практики я не бачив. 

Але ми все ж спромоглись, і через Апеляційний суд Запорізької області скасували цю постанову. Також ми отримали вказівки, що маємо робити. Ми з Петром Івановичем Романенком та потерпілими зрозуміли, що треба змінити підслідність цієї справи: з ГУНП Гуляйпільского району Запорізької області до ГУНП Запорізької області.

Мене вразило як ми були на прийомі у заступника прокурора області (на той момент це був Василій Карман), і справу не хотіли забирати до області, мотивуючи тим, що в тут немає толкових грамотних слідчих, і немає репресивних повноважень, які були при старому законі про прокуратуру. Півроку ця справа просто лежала, хоча ми надавали всі документи. Півтора томи справи – це просто макулатура, вказівки. Моє особисте враження таке було, що просто стає більше макулатури, щоб показати, що начебто справа розслідується. До цього дня справа не розслідувалася на результат. Потерпілих дідусів, бабусь допитували у службових автомобілях. Ці допити є не інформативними для справи. Деякі потерпілі вже померли, іншим по 92 роки, і таке враження, що це провадження тягнеться до тих пір, поки вони помруть. Тільки наша адвокація разом з Петром Івановичем Романенком зрушила справу. Власними силами були організовані акції під прокуратурою області з бабусями та дідусями, які сиділи на стульчиках і як могли захищали свої права. Ця акція була відзначена в рапорті ОБСЄ».  

Потерпілі власники паїв в Оріхівському районі Запорізькій області. Акція під облпрокуратурою

Коментар по цивільним справам

«300 тисяч грн за пай, які начебто отримали потерпілі селяни від Коростильова О.Ю. у 2008 році як позику (аванс) за те, що після зняття мораторія на землю вони продадуть йому свої паї. На 2008 рік 300 тисяч грн це 60 тисяч доларів. І потерпілі кажуть, що не отримували ці гроші».  

Ольга Йосипівна Бородіна – правопросвітниця, директорка Запорізького місцевого центру з надання БВПД, адвокат. 

23:19-39:00 Про можливості для захисту прав людей і громад в системі БВПД 

Про мистецтво маленьких кроків для відновлення законності

«Я знаю як важко поновлювати справедливість і права громадян в Україні. Але мешканцям Оріхівського району дуже пощастило, що в них є такі досвідчені адвокати. У 2017 році наші юристи Оріхівського відокремленого відділу Запорізького місцевого центру з надання БВПД допомагали деяким мешканцям вирішувати цю ситуацію на тому етапі, коли їм треба було визнати договір оренди не дійсним і поновити їх права і повернути їм землю. Наш адвокат допомагав скласти позовну заяву, і суд прийняв рішення на користь потерпілих громадян. Але по кримінальному провадженню їх інтереси представляли інші адвокати не з системи БВПД. Попереду ще багато маленьких та великих кроків, які треба зробити. І ми готові надати вам допомогу в системі БВПД. 

Центри БВПД-провайдери Земельної реформи в Україні

Система безоплатної правової допомоги існує по кримінальних справах з 2013 року, з 2015 року – по цивільних справах. Ми надаємо первинну і вторинну допомогу безоплатно. Первинна правова допомога полягає в наданні консультацій, роз’яснень, складанні правових документів не процесуального характеру. І на таку допомогу мають право всі громадяни України. Мешканці Запорізької області можуть звернутися до нашого Запорізького місцевого центру з надання БВПД (м. Запоріжжя, проспект Соборний, 77) або до Оріхівського бюро правової допомоги. Так само ви можете звернутися за безоплатною вторинною правовою допомогою, яка полягає вже в захисті кримінальному провадженні, складанні процесуальних документів в суд і представництво інтересів в суді. Право людей на таку допомогу вже залежить від їх доходу. 

Потерпілі власники паїв в Оріхівському районі Запорізькій області. Акція під облпрокуратурою

Про законне право селян на безоплатну вторинну правову допомогу

Важливо, що в закон до суб’єктів, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу незалежно від доходу, додані власники земельних ділянок – мешканці сільської місцевості. Одже, мешканці будь-якої сільської громади можуть звернутися до системи БВПД. Тим більше, що ми будемо здійснювати правопросвітницькі заходи та надання консультативної допомоги громадам в рамках реалізації Земельної реформи в Україні. Вважаю, що успіх – в об’єднанні зусиль громад, ЗМІ, правозахисних, громадських організацій для вирішення типових проблем. 

Контакти центрів БВПД у Запорізькій області: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/zaporizkyj-mistsevyj-tsentr-z-nadannya-bezoplatnoyi-vtorynnoyi-pravovoyi-dopomogy/contacts

Під час заходу відбулася сесія «запитання-відповіді». 

  1. Як опиняються землі одним масивом до 100 га у власності, якщо продажу землі ще не було? 
  2. Які є схеми шахрайства з землею у Запорізькій області?
  3. Як убезпечити себе та свою родину від обману та втрати спадщини (земельний пай), як попередити шахрайство? 
  4. З чого почати адвокацію на захист своїх прав, якщо вже власник паю зрозумів, що потрапив на гачок шахраїв, і як довести це шахрайство в суді? 
  5. Як взагалі розібратися в Земельній реформі?

Питання підписників передані для відповідей земельним експертам Запорізького місцевого центру з надання БПВД та будуть оприлюднені на сторінках Проекту у соціальних мережах. 

Участь в онлайн-дискусії взяли журналісти «Суспільне Запоріжжя». 

Цей матеріал поширено на ресурсах Проекту Громада Stand Up та інформаційних партнерів з метою попередження земельного шахрайства в Україні. 

Автор – Олена Гула, Адвокація для життя olenagula.com 

Технічна підтримка – Дар’я Табунщик. Фото, відео матеріалів адвокації – з особистого архіва Петра Романенка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

EnglishRussianUkrainian